Якими бувають джерела безперебійного живлення

Є ряд електричних приладів, для яких небажано раптове припинення живлення. Це пристрої, які не можуть автоматично вимкнути або перезавантажитись без участі оператора: сервери, комп'ютери, пристрої зв'язку та інші. Щоб уникнути несприятливих ситуацій, їх підключають до джерел безперебійного живлення (ДБЖ). Вони підтримують роботу електричних пристроїв загалом протягом 10–15 хвилин. Вважається, що цього часу цілком достатньо, щоб оператор зміг коректно завершити роботу чутливого до перепадів напруги обладнання.

Серед пропозицій ДБЖ є безліч різних найменувань типів подібних пристроїв. Але насправді існує лише три види:

ДБЖ резервного типу;
ДБЖ інтерактивного типу;
ДБЖ з подвійним перетворенням.

Розглянемо особливості кожного.

ДБЖ резервного типу

ДБЖ резервного типу Найпоширеніший тип, який використовують для обслуговування персональних комп'ютерів та побутової техніки. Його робота полягає у перемиканні живлення від мережі на батарею у разі зникнення основної напруги. Різні моделі мають неоднакову нижню і верхню межу. Середні їх значення - 180 V та 250 V відповідно. Перехід із мережі на батарею та назад проводиться з гістерезисом. Це означає, що якщо на батарею пройшло перемикання при 185 V, воно проходить при 190 V або навіть вище. Це явище спостерігається у ДБЖ інших типів. Але пристрій резервного типу характеризується тим, що перемикає акумулятор і дає деякий час на завершення роботи.

Недоліком такого пристрою можна назвати різке перемикання з мережі на батарею навіть за невеликих стрибків напруги. Це знижує термін служби апарату. Але ціна в нього найнижча.

Пристрій також продається під назвами Standby UPS, Back UPS, Off-line UPS.

ДБЖ інтерактивного типу

ДБЖ інтерактивного типуОсобливість роботи цього пристрою полягає в перемиканні внутрішнього автотрансформатора, що дозволяє стабілізувати напругу на вході. І тільки коли цього досягти не вдається, йде перемикання на батарею.

Інтерактивний ДБЖ дозволяє підтримувати норму напруги на виході при великих значеннях відхилень на вході - від 150 до 300 V. Він перемикає висновки автотрансформатора, використовуючи кілька його ступенів перемикання. Тому батарея використовується лише в крайньому випадку, коли живлення в мережі зникає повністю.

Фактично ДБЖ діє за принципом релейного стабілізатора напруги, що має ступінчасте перемикання обмоток. Але у разі виходу за робочі межі відбувається підключення до батареї.

Пристрій коштує трохи дорожче моделей попереднього типу, але має більш довгий термін служби, тому що перемикається на батарею тільки при суттєвих стрибках напруги.

ДБЖ подібного типу на ринку представлені також під найменуваннями Smart UPS або Line-Interactive.

ДБЖ з подвійним перетворенням

ДБЖ з подвійним перетворенням Пристрої цього типу стоять окремо від попередніх двох, оскільки працюють зовсім по-іншому. Змінний струм на вході перетворюється на постійний, подається на інвертор, який і видає чистий синус. При цьому акумулятор знаходиться у постійній готовності. Коли в мережі повністю зникає живлення, інвертор отримує від нього живлення.

На відміну від попередніх типів ДБЖ цей постійно перебуває в роботі, тому дає низький ККД. Ще один мінус подібних пристроїв – їхня висока ціна. Його виправдано використовувати для підтримки чутливої до вхідної напруги техніки: професійна відео- та аудіоапаратура, сервери, газові котли. До речі, на останні рекомендується встановлювати ДБЖ з так званим «наскрізним нулем». Такі газові прилади для правильного розпалювання вимагають реальний нуль.

Подібний ДБЖ може також називатися Online UPS, інверторний ДБЖ.